Категорії
бізнес

Як стати багатим з нуля. Поради Роберта Кіосакі через книгу “Багатий тато, бідний тато”

Різниця між активом та пасивом. Навіщо навчатися фінансовій грамотності.

Тепер ми переносимося в доросле життя Роберта та Майка. Майк – син багато тата унаслідував його бізнес компанії і вони стали розвиватися ще краще. А Роберт у віці 48 років та його дружина  віці 37 років теж стали незалежними від роботи і їх бізнес був настільки потужний, що статки росли самі по собі.

Роберт порівнює це з деревом, яке спочатку потрібно підливати, а потім його коріння стають настільки сильними, що воно самостійно може шукати воду та створити тінь відпочинку та давати плоди для їх господарів.

Роберт завжди згадує історію, коли 9 відомих багатіїв кінчали життя смертю через самогубство, банкрутство, в’язницю тому, що у часи великої депресії не змогли зберегти свої статки. Така ж ситуація відбувалася і з відомими спортсменами, які на вершині своїх кар’єр заробляли мільйони, а коли покидали спорт по зрозумілим причинам, скочувалися вниз. Чи наприклад щасливчики які виграли у лотерею, через кілька років втрачали все через фінансову безграмотність.

Ще з самого дитинства, багатий тато Майка пояснював основи фінансової грамотності за допомогою картинок. Це було просто для розуміння в підлітковому віці, і тому,  Роберт Кіосакі в своїй книзі теж використовує багато ілюстрацій.

Отож, правило №1 як стати багатим, це розуміти, що таке Активи і Пасиви, а також розуміти, яка між ними різниця. Запам’ятай головне правило, говорив багатий тато, – бідні і середній клас скуповують пасив, який насправді вважають активом. І звісно, це стається через те, що бідні не розуміють, що  є активом, а що  є пасивом. Батько Майка всього за кілька хвилин зумів донести ту мудрість, яку професори університетів не можуть втовкмачити своїм студентам.

Запам’ятайте і ви:

АКТИВ – це те, що приносить гроші у вашу кишеню.

ПАСИВ – це те, що виймає гроші з вашої кишені.

Ось до прикладу шаблон поведінки бідної людини. Працює на роботі, отримує зарплату і витрачає її на: Податки, їжу, оренду, одяг, розваги, подорожі.

Багаті люди звичайно, теж витрачають гроші на одяг, комуналку чи їжу, але попри те, роблять це з розумом, а на гроші що залишилися купують Акції, облігації, нерухомість (зверніть увагу,  що не всяка нерухомість є активом) чи створюють інтелектуальну власність. В результаті отримають дохід у вигляді дивідендів, процентів, дохід від оренди житла чи роялті (авторський гонорар).

Давайте розглянемо типову американську чи українську сім’ю. Він і вона, нещодавно одружилися, мають гарну роботу та освіту вирішують, що жити в орендованій тісній квартирі більше не будуть та починають фокусуватися на власних кар’єрах. Їхні доходи звісно ростуть, але з доходами ростуть і податки у вигляді 20% від зароблених грошей, тобто ті гроші які робітник ніколи не отримує так як він йде в сферу соціального захисту та пенсійний фонд. Ще гірше це кредитна карточка, коли молода пара вирішує взяти кредит та купити авто чи будинок, це капкан через  який він та вона змушені ще більше працювати, крутитися наче білка в колесі, але фінансово все одно стояти на місці. Страх ризикувати, страх виділятися з натовпу, страх критики і бути не таким як усі робить вас заручником свого життя. Заручником податків та боргів.

Шкільний процес відбиває творче мислення у наших дітей та формує шаблони. Шаблони, які створюють хороших працівників а не роботодавців. Чим більше хлопці отримували розуміння грошей, тим сильніше вони віддалялися від школи та своїх однокласників.

Далі Роберт Кіосакі наглядно ілюструє розуміння свого бідного та багатого батька, щодо власного будинку. Багатий батько вважає власний будинок – пасивом. Хоча бідний вважав свій будинок чи не найвищим здобутком у житті та вважав його активом.  Далі, уже маючи фінансові знання, Роберт намалював своєму бідному татові діаграму де показав, що його будинок, це лише витрати. І чим більший будинок тим більшими будуть витрати. На опалення, на ремонт, на догляд за садом. Тому якщо у вас вже є дім в якому ви себе непогано почуваєте, не потрібно купувати для себе, наголошую, ще один і сприймати його як актив. Через коливання цін на нерухомість не факт, що ви зможете його продати за таку ж ціну. Більшість людей платять за будинок, яким насправді, навіть не володіють,  заганяють себе в 30-річну позику. Більшість ніколи не отримують досвіду інвестування, адже бояться втратити гроші. Не потрібно боятися, краще спробувати і можливо втратити невелику суму ніж дожити до пенсії і вважати власний будинок активом, який все життя качав у вас гроші.

Зверніть увагу, Роберт Кіосакі не призиває не купувати нерухомість, а зрозуміти різницю між активом і пасивом.  Будинок у якому ви живете-  це пасив. Квартира, якою ви володієте і здаєте в оренду – це актив.

Звичайно, найбільша проблема і трагедія бідного та середнього класу це відсутність стартового капіталу. Типова ситуація коли єдиним джерелом доходу є лише заробітна плата. В такому випадку вам потрібно з великою впевненістю купувати ті активи, які з великою долею вірогідності принесуть дохід. А вже маючи під ногами міцніший фундамент інвестувати і проводити більш ризиковані операції.

Зараз, ви працюєте на роботодавця, значить ви робите багатшим власника того підприємства на якому працюєте. Зараз ви працюєте на державу, держава вас обкрадає податками. Зараз ви працюєте на банк, сплачуючи відсотки по кредитці.

Вернемося до активів і пасивів. Отож, весь той хлам який є у вашому гаражі, яким би він не був дорогим не є активом. Адже він не приносить вам ні копійки в даний момент. Як тільки ви звільнитеся з роботи цей звалений в купу мотлох не допоможе вам жити далі. Як зрозуміти що ви багатий? Це коли ви звільнитеся з роботи, а на ваш банківський рахунок й надалі надходитиме $1000 доларів. Ваша мета, це стати незалежним від заплати і нарощувати графу доходи. Тобто купувати ті активи, які збільшать поступлення на рахунок у банку.

Я хочу резюмувати цей розділ двома ключовими твердженнями, які потрібно закарбувати у своєму мозку.

Багаті – купують актив. Бідні лише витрачають гроші. А середній клас купує пасив, який вважає своїм активом. Відповідь на запитання як розпочати власний бізнес дає у наступному уроці №3 четвертого розділу засновник МакДональдса  Рей Крок.

Один коментар до “Як стати багатим з нуля. Поради Роберта Кіосакі через книгу “Багатий тато, бідний тато””

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *