Категорії
бізнес

Як стати багатим з нуля. Поради Роберта Кіосакі через книгу “Багатий тато, бідний тато”

Частина 2. Урок 1. Багаті не працюють за гроші!

лакшері

Роберт з самого малечку спостерігав як живуть багаті в красивих будинках, їздять відпочивати по дорогим курортам на крутих каділаках. І звичайно ці діти не хотіли з ним бавитися та проводити час. Таким як і Роберт, бідним на перший погляд, був ще один хлопчик на ім’я Майк. Так як батько Роберта не зумів пояснити як заробляти гроші. Він зі своїм однокласником Маком вирішили зробити бізнес на тюбиках від зубної пасти, ходили по сусідам і випрошували пусті тюбики. Звичайно що мамі Роберта не сподобалась гора чужих м’ятих тюбиків і бізнес міг накритися. Роберт з Майком вирішили переправляти упаковку на метал, але звичайно що такий бізнес з металом був незаконним і смішним. Батьки були стривожені, але в водночас і захопленні бажанням хлопчиків стати багатими.

Як ви вже знаєте, батько Роберта був бідним учителем та не міг навчити свого сина фінансової мудрості, хоча й батько Майка виглядав бідним, проте мав дуже великі фінансові амбіції, і якраз став тим самим другим батьком для Роберта який вчив ставати багатим. Рідний батько Роберта відчував серцем, що батько Майка має фінансову жилку і вірив що той стане успішним бізнесменом. Тому сам порадив своєму сину вчитися заробляти грошей у чужого батька.

Тепер, будучи натхненим маленький Роберт складав плани як почати навчатися у розумного батька свого однокласника Майка. Батько Майка багато працював і володів вже трьома ресторанами на цей час.

Отож Урок 1. 10 центів за годину. Батько Майка погодився вчити Роберта але сказав, – тільки якщо ти приймеш це рішення зараз. Іншого шансу не буде. Звичайно що малий Роберт не звик приймати рішення сам, але тут або так або ні. В бізнесі потрібно вміти приймати рішення!. «Але … але, в мене гра в бейсбол з друзями», –  хотів відмовити Роберт, але зрештою бажання стати багатим перемогло і він погодився працювати за 10 центів в годину, що по міркам навіть 1956 року було дуже мало!

тяжка робота
надокучлива та тяжка робота

Роберт з Майком працювали по три години в день в магазинчиках батька Майка витираючи пил з консервів та товарів і заробляли по 30 центів в день. На 4-й тиждень він був готовий звільнитися від цієї надокучливої роботи. Справжній батько Роберта був розгніваний що батько Майка платить по 10 центів і порадив йому просити хоча б 25 центів в годину при наступній зустрічі.

На зустрічі Роберт сердито обурювався батькові Майка і сказав що той дурить його і заробляє на ньому, нічого не вчить як і обіцяв а лише заробляє працею дітей та інших бідних людей. На що батько Майка відповів, що чув ці слова від багатьох своїх найманих працівників. Але насправді ця низькооплачувана робота і була навчанням. Нетрадиційний підхід нетипова школа – Школа Життя, а не лекції та уроки як зазвичай буває.

Ці два хлопчики були першими хто запитав батька Майка як заробляти гроші, на відміну від 150 інших робітників, які просто працювали за гроші, і робили б так і надалі потративши на це кращі роки свого життя. Дехто звільняється і шукає роботу з більшою зарплатою, хоча це не вирішує їхніх проблем.

Отож, ще раз урок №1 який виніс Роберт, але ще не до кінця усвідомив, це те, що бідні та середній клас працюють, як і він, заради грошей. А багаті заставляють гроші працювати на них. Страх прив’язує людей працювати за гроші. Страх невиплачених кредитів, страх неоплачених комунальних рахунків.

Так от, оскільки перший урок говорив про те, що працювати потрібно не за гроші. Батько Майка сказав, що тепер Роберт буде працювати на за 30 центів в день, а безоплатно. Вийшло так, що  Роберт прийшов за надбавкою а отримав протилежне. Його однокласник, син Майка теж працював безплатно. Так тривало ще три тижні.

відпочинок після праці

Через три тижні безоплатної роботи настав момент нового уроку. Багатий тато зустрівся з Робертом купив йому та своєму синові по морозиву та запропонував тепер працювати за 25 центів, а потім за 1 долар в годину. Роберт був сповнений спокуси погодитися на таку пропозицію але щось стримувало його в середині. Тоді багатий тато запропонував 2 долари за годину. Перед маленьким Робертом пробігали новий велосипед, нові бейсболки та інші блага дитячої фантазії, він міг стати за 2 долара в годину найуспішнішим серед однокласників, і був готовий сказати так. Але батько Майка не зупинявся і запропонував 5 доларів в годину, і сказав, що у кожного є своя ціна, і звичайний середньостатистичний робітник дає слабину. В цей момент в голові Роберта щось перемкнуло і він однозначно зрозумів, що погоджуватися знову протирати баночки навіть за таку велику суму він не буде. Це пастка, пастка, попадаючи в яку ви стаєте заручником страху та жадності. Тобто отримуючи більшу зарплатню цикл бідного життя повторюється. Просто із більшою зарплатою ростуть більше ваші  витрати та податки. Дві головні слабинки керують фінансово неграмотними людьми – це страх та жадібність. Люди накопичують тонни грошей і бояться їх втратити, іх страх росте і багатство не робить їх щасливими. Ці люди бояться втратити свої дорогі будинки, машини, заможне життя. Вони живуть на грані емоційного стресу. Тоді Роберт поцікавився, невже бідні люди щасливіші? Зовсім ні, адже бідність також нервує нас як і надлишок грошей.

Багато людей говорять, що гроші їх не цікавлять. Я теж раніше так говорив, але навіщо тоді вкалувати по 8 годин? Це абсурд. Такими людьми керує страх. Страх що подумають сусіди чи родина. Вони заробляють свої гроші і тим самим приглушують цей страх, адже таке рішення є короткостроковим. Сьогодні ви працюєте і відчуваєте себе захищеним, але завтра компанія проводить скорочення і ви вертаєтесь до того з чого почали. Це все ілюзія. Ваша зарплата, як морквинка яку прив’язують перед осликом щоб він ішов уперед.

Багатий тато сказав хлопцям попрацювати ще безплатно, і подумати над його словами про цінність долларових папірців та як утраматися від примарного багатства у вигляді вищої зарплатні. Щоб їм, назавжди відпало бажання герувати протираючи від пилу консервні банки та розкладаючи їх на полиці магазинів рівними пірамідками.

Звичайно, що Роберту та Майку було сумно працювати безплатно та не отримувати навіть тих 30 центів в кінці дня. Вони завжди за зароблені гроші купували собі комікси в тому ж магазині де самі працювали.

Одного разу, Роберт замітив одну дивну річ, продавчиня магазину відрізала першу сторінку коміксу а решту викидала у ящик для сміття. Роберт поцікавився навіщо і вона відповіла, що повертає відрізану сторінку дистриб’ютору як в якості кредиту коли він приносить нові комікси.

Бібліотека коміксів – бізнес для підлітків

Роберт і Майк спитали  дистриб’ютора чи можна забирати собі непродані комікси, на що він погодився з умовою, що вони не будуть їх перепродавати.  Через кілька тижнів у хлопців уже була ціла колекція коміксів і вони придумали бізнес. Це був їх перший бізнес. В підвалі вони створили свою бібліотеку та найняли молодшу сестру Майка працювати бібліотекаркою. Це був бізнес в якому був навіть один найманий працівник! Хоч вони були все ще дітьми. В цю підвальну бібліотеку коміксів вони запрошували сусідський дітей які платили по 10 центів та могли читати 2 години по 5-6 коміксів. А сестрі платили долар в тиждень  та дозволяли читати комікси безкоштовно.  Уже за три місяці Роберт та Майк заробляли майже по 10 доларів в тиждень та навіть хотіли відкрити філіал для своєї читальні. Проте не найшли такої надійної бібліотекарки як сестра Майка.  На жаль через бійку серед читачів, бізнес довелося закрити. Але це вже було не так важливо, адже замість клопіткої роботи, хлопці отримали перші навички бізнесу і мали багато вільного часу щоб  бавитися у бейсбол та кататися на велосипедах.

Читайте далі про фінансову грамотність та різницю між активами та пасивами

Один коментар до “Як стати багатим з нуля. Поради Роберта Кіосакі через книгу “Багатий тато, бідний тато””

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *