ПОДКАСТ – особистий помічник у житті сучасної людини

Я розумію ваші думки при перечитуванні даного заголовку: «Хто такий Подкаст? Чим він/воно мені допоможе? Починаючи вивчати цю тему, у мене було не більше розуміння «що це таке?», ніж  у вас зараз. Спеціально для вас, аби ви не витрачали десятки годин на самостійне вивчення сфери подкастів, пропоную прочитати цю статтю. Тут ви дізнаєтесь наступне:

 1. Що таке подкаст? Переваги та недоліки.
 2. Як слухати подкасти на різних платформах.
 3. Створення власного подкасту.
 4. Публікація подкасту в інтернеті
 5. Заробіток на подкастах.
 6. Як розкрутити подкаст

Що таке подкаст? … та з чим його їдять*

слухати подкасти
Слухання подкастів – трендовий спосіб саморозвитку.

Подкасти – це збірка серійних аудіофайлів, зазвичай на одну тематику, вони несуть одну мету та ціль. Подкасти можуть бути як розважальні, так і терапевтичні, наукові або просто новини. Це річ, яка є на кожному смартфоні і вона абсолютно безкоштовна й надзвичайно проста у використанні. Подкасти – це наче радіостанція, але на відміну від радіо, подкасти ведуть звичайні люди, які завоювали серця своїх кумирів через цікаві розповіді поради чи історії. Подкасти – це наче Instagram, але замість перегляду картинок, ви слухаєте цікаву аудіо інформацію у ваших навушниках. Приклад подкасту нижче:

Наприклад, ви цікавитесь вивченням англійської?  – підписуйтесь на безкоштовний подкаст з уроками англійської мови. У вас проблеми в стосунках із коханою людиною? – для вас є подкаст, де психолог аналізує та допомагає вирішити проблему.

аудіо контент
Цікавий аудіо-контент прямісінько у ваші вуха

Злітати до Нью-Йорка на лекцію самовдосконалення від Марка Менсона буде коштувати не одну тисячу доларів , а от послухати подкаст в його виконанні – безкоштовно.

На даний 2020 рік для вас було створено декілька мільйонів подкастів на абсолютно різні теми і це лише українською мовою! Нажаль, дуже мало людей знають і користуються цим лайфхаком у своєму житті.

Переваги подкастів :

 • Вони корисні, інформативні, а головне – безкоштовні;
 • На них не потрібно витрачати багато часу, адже їх можна слухати, виконуючи ще декілька справ одночасно;
 • Подкасти зручніші від YOUTUBE, адже працюють без підключення інтернету, і вам не потрібно весь час слідкувати за дійством у моніторі;
 • подкасти можна створювати самостійно!

Як слухати подкасти на iphone та Android

Як ви вже зрозуміли, прослуховуючи подкаст можна почути різноманітні лекції він найкращих лекторів університетів зі світовим ім’ям, або ж поради психолога чи дієтолога, можна прослухати життєві повчальні історії письменників, бізнесменів, політиків та інших будь-яких відомих особистостей. Є декілька деталей, які потрібно врахувати при виборі програми для прослуховування подкаста.

На платформі  IOS, на відміну від ANDROID є одразу встановлена програма для прослуховування подкастів, але справа в тому, що APPLE вже більше, ніж 2 роки нічого не оновлює у цій програмі, так ще й не виправляє старі баги, тому оцінка на App Store у програмі «подкасти» лише 2 зірочки. До вашої уваги найпопулярніші програми для прослуховування подкастів, які заслуговують на увагу:

для IOS (iPhone, iPad та iPod touch.)

Overcast – Безкоштовна програма для IOS, створена розробником Джоном Грубером на добровільні, благодійні грошові внески людей. Програма ідеально підходить для вимогливих слухачів. У ній створено спеціальний фільтр «Effects» за допомогою якого можливо змінювати те, як відтворюється подкаст. Можна змінити оповідача, тембр голосу та швидкість мовлення. Також є  функція «Smart Speed». Вона служить для автоматичного вирізу пустот ( місця, де оповідачі мовчать та збираються з думками).

CASTRO – На думку користувачів IOS – це найзручніша програма для прослуховування. Всі функції у програмі виконуються за допомогою жестів, а оновлена функція 3D Touch на більш «свіжих» айфонах дозволяє включити подкаст одним кліком. Всі подкасти можна редагувати для власної зручності (темп, ритм, тембр). А з недавніх пір абсолютно всі функції програми стали безкоштовними.

для Android

Google Подкасти: безкоштовні й популярні подкасти – це новий програвач, у якому користувачі Android можуть знаходити й слухати подкасти з усього світу. Ви можете безкоштовно підписатися на будь-який подкаст і завантажити всі серії одразу, аби слухати оффлайн. Усе, що ви слухаєте, автоматично синхронізується на всіх ваших смартфонах. Це дає змогу зупинити подкаст і при бажані прослухати його до кінця навіть на другому пристрої. У цьому вам допоможе Google Асистент. На даний момент оцінка програми у Play market становить 4,6 . Рейтинг високий, коментарі до цієї програми позитивні. Серйозних багів не виявлено.

Castbox: Podcast Player – Вибір редакції плей-маркету та офіційний лідер серед програм для прослуховування подкастів на платформі Android. Оцінка 4,7 Play market. на Даний подкаст додаток дозволяє слухачеві знаходити, зберігати, завантажувати і слухати улюблені подкасти, FM-радіо і аудіокниги.
Castbox є простим у використанні. Плеєр має простий, лаконічний інтерфейс. Містить функцію передачі та завантаження подкастів з  одного пристрою на інші за допомогою хмари у будь-який час та у будь-якому місці. У програмі ви отримаєте:

 • Підписка на більш ніж 1 мільйон каналів подкастів.
 • Потік або завантаження більше, ніж  95 МІЛЬЙОНІВ подкастів + епізоди подкастів, радіоканалів і аудіокниги безкоштовно.
 • Пошук або прослуховування ваших улюблених подкастів на 70 різних мовах.
 • Обирайте улюблені подкасти з  16 різних категорій!
 • Хмара буде синхронізувати свої підписки і слухати з будь-якого пристрою, в будь-який час і в будь-якому місці.

Як створити власний подкаст?

На даний момент в Україні, нажаль, поки не існує сталого ринку подкастів. Проте, перші ластівки у вигляді відомих гігантів заходять на ринок України. Наприклад сервіс MEGOGO розширює свою діяльність на початку 2020 року запускає напрямок аудіо-контенту. Також вартує звернути увагу на лідера новин в Україні – Українську правду, вони теж мають власний розділ з подкастами.

Отож, галузь розвивається і з’являється все більше успішних подкаст-проектів від україномовних авторів. Чому б не спробувати себе в ролі оповідача? Як виявилося, створити подкаст та розповсюдити його не так вже й важко.

Хочете власний подкаст? Зосередьтеся на контенті в першу чергу.

Зараз ми неспішно проглянемо все обладнання та всі етапи від моменту створення до їх публікації в мережі інтернет:

 • Тема, мета, план подкасту
 • Обладнання: мікрофон
 • Запис та редагування аудіо: програми
 • Публікація та розповсюдження подкасту

Підготовка до створення подкасту: Тема, мета, план.

Отже, ви вирішили створити власний подкаст. Про що він буде? На яку тему?

  При виборі тематики подкасту (одного, або краще серії таких) необхідно орієнтуватися на вашу цільову аудиторію. Точніше на ту, яку ви хочете мати. Краще всього – це, звісно, люди вашої community. Більш влучного слова не підібрати. Вибираючи тему подкасту, необхідно обдумати той момент, коли ваші слухачі будуть писати вам листи із запитаннями, проханнями про пораду. Набагато легше допомогти їм, якщо ці люди мають схожі з вами погляди на певну ситуацію, чи може мають проблему, яку ви вже колись у своєму житті вирішили.

Тому перший крок: Вибір теми, згідно бажаної цільової аудиторії

Мета – це той повчальний зміст будь-якого прочитаного чи прослуханого твору, що нас вчили визначати в школі. Мета і користь подкасту має бути «прозорою». Тобто легко визначатись для всіх людей. Вона має бути коротка, влучна і, бажано, вписана у заголовок. Наприклад:

«Аби врятувати відносини – потрібно слухати».

Одразу зрозуміло, що мета подкасту – це навчити людину сприймати точку зору іншого та йти на компроміси.

«Як повірити у себе, використовуючи невдачі?»

Мета: навчити людину аналізувати власні невдачі та перенаправляти їх з негативного досвіду у позитивний.

Складання плану

Ми обрали мету, тему, що далі? Звісно ж план подкасту!      Необхідно по пунктам, структуровано та по мірі донесення інформації скласти план. План подкасту можна розповісти у вступі, лаконічними і легкими для запам’ятовування реченнями. Це допоможе не тільки  оповідачеві розкласти інформацію «по поличкам», а й слухачеві створити конкретний план дій і краще все аналізувати.

Обладнання: професійний мікрофон чи смартфон з гарнітурою?

якість важлива, але не настільки сильно як ви вважаєте.

Настав час записати ваш перший подкаст, тому давайте зосередимо увагу на вибір обладнання для запису подкасту. Особисто я не раджу відразу витрачати гроші на дорогі мікрофони чи орендувати студію. Запишіть декілька подкастів на телефон і переконайтеся, що це ваша стихія. Повірте, для мене як слухача перш за все важлива інформація та спосіб її подачі. Структурованість матеріалу. Актуальність та цікавинка. На другому плані буде якість, – ви ж не пісню записуєте?. Тому, для початку візьміть ваш смартфон, та відкрийте програму для запису голосу – звичайнісінький диктофон. Якщо вас не задовольнить вбудований диктофон, в PlayMarket чи AppStore є безліч альтернативних програм для запису звуку які шукаються по запиту Voice Recorder. Podcast recording app. При чому, деякі з них, наприклад Anchor.Fm є повноцінним сервісом і дають змогу публікувати ваш подкаст в Інтернеті, але про публікацію поговоримо згодом.

Якщо ви впевнилися, що ведення подкасту це ваше призвання, є сенс задуматися над покупкою студійного мікрофону, стійки та поп-фільтру.

 • Динамічні мікрофони дозволяють краще придушувати відлуння і фоновий шум.
 • Конденсаторні мікрофони більш сприйнятливі до фонового шуму і найменших звуків та передають звук дуже чітко. Слухач зможе відчувати ваш “подих”

Професійні моделі:

 • Electro-Voice RE320 (~10 000 грн)
 • Heil PR-40 (~9 000 грн)
 • Audio-Technica BP40 (~7 000 грн)
 • Shure SM7B (~11 000 грн)
 • Sennheiser e865 (~6 000 грн)
 • Sennheiser MD 421-II (~12 000 грн)

Найпопулярніші серед подкастерів:

 • Samson Q1U (динамічний, ~1300 грн)
 • Samson Go Mic (конденсаторний, 1100 грн)

Я б також відзначив мікрофони бюджетного класу, які пройшли випробування серед тисяч Youtube блогерів та подкастерів всього світу. Їх можна придбати на Aliexpress:
FIFINE K669B – ціна 700 грн.
петличка OLLIVAN всього за 85 грн.


Програми для редагування подкастів

Ви записали ваш перший подкаст, але зауважили, що у ньому багато недоліків чи зайвих звуків? А ще захотіли додати музичний супровід. Щоб змонтувати готовий продукт і зробити його більш привабливим для слухача вам знадобиться програма аудіо-редактор. Я розкажу вам лише про професійні, які випробував власноруч – це  Adobe Audition та  Audacity.

Adobe Audition для редагування подкастів
Для професіоналів

Adobe Audition – лідер на ринку. Для монтажу найзручніше користуватися саме цією програмою. Нарізати синхрони і зводити їх там досить нескладно. У Adobe Audition можна міксувати проекти та працювати з декількома доріжками одночасно. Також він включає в себе відтворення форми й сигналу, спектральне відображення для створення, редагування та відновлення аудіовмісту. Цей потужний звуковий редактор прискорює процес обробки аудіо та відео, забезпечує довершеність звуку. Але ця програма платна і ціни варіюються від 10 до 30 $ в місяць.

Audacity
Audacity – Вибір українського подкастера.

Audacity – Це безкоштовна, але, як не дивно, дуже зручна програма, яку радить майже кожен професійний подкстер в Україні. Дозволяє виконувати такі функції, як редагування звукових файлів, запис, оцифрування звуку, зміна параметрів звукового файлу, накладення треків і застосування ефектів (наприклад, приглушення шуму, зміна темпу і тону). Працює під GNU/Linux, Mac OS X, Microsoft Windows, та іншими операційними системами.

Публікація та розповсюдження подскасту. Сервіси для розміщення подкастів.

У нас є готовий подкаст, із чудовою темою, корисною метою, як його розповсюдити? Щоб з будь якого куточку світу могли слухати ваш подкаст, ваші готові Аудіо mp3 чи wav файли потрібно розмістити на хостингу подкастів. Найкращими на мій погляд є наступні безкоштовні та умовно-безкоштовні сервіси:

Ankor.fm – це супер рішення для тих, хто не хоче вникати у технічні тонкощі та розміщувати подкасти в мережі. Головною перевагою анкора не тільки його безкоштовність, а й те, що завантаживши свій аудіофайл(и) він автоматично попаде на найпопулярніші платформи пошуку у світі. А це такі монстри як Apple podcasts та Google Podcasts, Spotify, Breaker та інші. Багатомільйонна аудиторія у ваших ніг!

Soundcloud – популярний в Росії та Україні, проте має обмеження в безкоштовній версії на 3 години а у платній цей хостинг для подкастів коштуватиме 8 доларів на місяць. Тому в безкоштовній версії годиться лише “для проби”.

libsyn.com – професійна платна подкаст платформа. Рекомендую тільки якщо маєте зайві гроші і подкасти це ваша стихія. Цей хостинг для подкастів вибирають такі гіганти жанру як BEN GREENFIELD FITNESS, SUPERMAMAS, SISTAHS CONNECT PODCAST та ін.

Отож, обирати вам, проте рекомендую все таки зупинитися на Анкорі.Фм. Тим паче, що на перспективу анкор підтримує монетизацію, про яку ми поговоримо далі.

Монетизація подкасту. Чи можна заробляти на подкастах?

На подкастах заробляти можна і треба. Ця тема в США стрімко набирає популярність. Дохідність подкастерів вимірюється в від 0 до сотень тисяч доларів США за ось вам стаття англійською. Якщо коротко – все залежить від величини вашої аудиторії.

Найпопулярніший спосіб монетизації це рекламна інтеграція. У визначених вами місцях буде програватися рекламний аудіо ролик. Такі сервіси як Anckor.Fm та Libsyn мають готові інструменти для монетизації. Потенційні рекламодавці самі займаються пошуком популярних подкаст-каналів і пропонують офери на рекламу. Найпопулярніший варіант, коли рекламодавець дає вам вже готовий рекламний текст, а вам залишається його лише зачитати у одному із своїх епізодів.

Найбільш розповсюджений заробіток – через пошук спонсорів та реклами. Думаю, не потрібно нагадувати, що вибирати матеріал для реклами в подкасті потрібно ретельно. Аби не набридати цим аудиторії та не втратити інтерес в очах ( точніше вухах, у нашому випадку) слухачів. На цьому заробляються непогані гроші і ви маєте стимул й надалі розвивати свій проект.

Працює схема так: Якісний контент=>більша аудиторія => вища ціна за рекламу

Платні підписки. Це коли ви розбиваєте ваш контент на дві групи. В першій групі – безкоштовні подкасти для загальної аудиторії, а друга група платна(розширена з детальнішою інформацію), яку можна послухати лише за гроші. Звичайно, рівень подкастів має бути космічний, аби люди підписались на вас не безкоштовно. Хіба це не чудова нагода удосконалюватись?

донати
Донати – наше все!

Третій спосіб – Patreon. Цей варіант також популярний серед Youtube блогерів. Або як ще його називають “донати”. Це пожертвування на благодійних засадах від людей, яким просто сподобався ваш контент і вони хочуть підтримати вас грошима. Ви збираєте масу корисної інформації, складаєте план розповіді, витрачаєте тисячі на обладнання, команду, монтаж та студію, і найголовніше – ви витрачаєте свій час та сили, аби донести і вкласти в голову інформацію людям, тож ЧОМУ Б СЛУХАЧАМ НЕ ПІДТРИМАТИ ВАШУ РОБОТУ донатами та перепостами?

І останній, авторський, варіант заробітку підходить для людей, що зв’язали тему свого подкасту з тією  справою, в якій можуть допомогти слухачеві і в реальному житті. На першу думку приходить подкаст на тему психології, який веде психолог. Психолог може розповідати деякі теми у подкасті, в кінці добавляючи, що може також дати особисті консультації за певним номером телефону і по певній адресі. Це чудова схема реклами, як своїх послуг  у професійній діяльності, так і подкасту.

Таким способом заробітку та реклами може користуватись будь-хто: фрілансер-копірайтер, хірург  і навіть столяр. Важливо тільки зібрати активну цільову аудиторію.

Історія успішного подкастера Тіма Ромеро

Заробіток навіть від невеликих проектів повністю реальний. Автор проекту Disrupting Japan Тім Ромеро є наглядним прикладом того, що можна заробляти по 10 000 доларів на маленькому подкасті про бізнес. Він створив декілька бізнес індустрій в Японії (доречі, ця країна є лідером по прослуховуванню подкастів) і після цього, разом із командою, вирішив записати серію подкастів про їхній бізнес. Як каже сам Ромеро:

10 000 доларів на маленькому подкасті про бізнес

« я випустив подкаст у вересні 2014 і в той місяць його скачали 42 людини. Я вважав це гарним результатом.»

Як зробити подкаст популярним

Зауважте, що розміщуючи подкаст в інтернеті, він автоматично через тиждень проіндексується в Google та його зможуть шукати по назві. Іноді цього достатньо щоб зачепитися та стати зіркою. Проте у більшості випадків потрібно прикласти й власних зусиль та рекламувати подкаст у фейсбуці чи твітері.

Звичайно, кожен проект особливий, і кожному підходить різні способи самореклами. Наприклад, для подкастів про відносини, літературу, вивчення мови -підійдуть соціальні методи реклами. Такі як піар у соціальних мережах, розповідь або серія подкасту на радіо або у блогера на акаунті. Відомий та дієвий спосіб реклами – це поява в ролі гостя в інших проектах, або ж запрошення гостя у свій проект гостя.

А ось такий вузькопрофільний проект, як подкаст Тіма Ромеро про розвиток певної галузі бізнеса в Японії, не рекламується на соціальних платформах. Точніше реклама не є дієва – охватів після реклами багато, а приходу аудиторії немає, тому що вона не цільова.

ЩО Ж ТОДІ СПРАЦЮЄ?

друзі у підкасті
запрошуйте цікавих людей до свого подкасту

Спілкування. З цільовою аудиторією ви завжди будете на «одной волне», особливо, якщо спілкуватися з вашими слухачами. Для цього ми вам вже радили вести свої соціальні сторінки та канали.

«Я шукав тематичні групи у  Facebook та LinkedIn про розвиток стартапів в Японії і брав участь в діалогах. Більшість груп зустрічали мене з теплом та розумінням. Чудово спрацювало спілкування офлайн. Я ходив на семінари, майстер-класи та різноманітні курси. Це допомогло збільшити кількість, а головне якість та зацікавленість слухачів.»

коментує Тім.